Rycerze św. Jana Pawła II

Zasadniczym celem Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II jest formacja katolików-mężczyzn świeckich poprzez stawianie sobie wzór osoby patrona – Świętego Jana Pawła II (Karola Wojtyły), który swoim świadectwem pokazywał jak harmonijnie można łączyć męskość i świętość. Swoje powołanie Rycerze Świętego Jana Pawła II chcą realizować poprzez zaangażowanie w takie rodzaje aktywności jak:

  • dążenie do świętości swoich członków,
  • obrona wartości chrześcijańskich, w tym rodziny, życia (od poczęcia do naturalnej śmierci),
  • dbanie o rozwój patriotyzmu i miłości ojczyzny,
  • promocja nauczania Jana Pawła II,
  • promowanie katolickiej duchowości świeckich,
  • promocja duchowości mężczyzny.

Zakon Rycerzy Świętego Jana Pawła II w sposób szczególny czyny miłosierdzia zwraca ku swoim członkom i ich rodzinom. W dalszej kolejności akty miłosierdzia kierowane są na członków własnej Parafii oraz Diecezji. Zakon w sposób szczególny włącza się w pomoc ludziom potrzebującym otaczając ich modlitwą oraz starając się im pomagać również materialnie.

Więcej o Zakonie


Spotkania odbywają się w pierwszą środę miesiąca po Mszy Świętej o godz. 18:00

Opiekun wspólnoty – ks. Proboszcz Zbigniew Stefaniak


Wydarzenia z życia Chorągwi

11.11.2023 r. – Marsz Niepodległości

11 listopada Rycerze Komandorii Warszawskiej (w tym Chorągwi Grójeckiej) uczestniczyli w Marszu Niepodległości który odbył się w Warszawie. Wspólnie z żołnierzami Chrystusa Marsz przeszliśmy od ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Rycerze JP2 i Żołnierze Chrystusa szli razem w tzw. bloku modlitewnym niosąc na barkach figurę Matki Boskiej i odmawiając Różaniec.

15.05.2023 r. – Warszawska Procesja różańcowa z Polskę

W dniu 15 maja wzięliśmy udział w warszawskiej Procesji Różańcowej za Polskę. Uczestnicy modlili się za Ojczyznę, ale także chcieli zadośćuczynić Bogu za grzechy popełnione przeciwko życiu.
Warszawska Procesja Różańcowa to centralne wydarzenie, bowiem podobne inicjatywy odbyły się w kilkudziesięciu innych miastach i miejscowościach. Uczestnicy warszawskiej procesji, przeszli od Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, ulicami zlokalizowanymi w centrum miasta, aż na Trakt Królewski i Plac Zamkowy.
Jak podkreślają organizatorzy, takie wydarzenie nie miało w Warszawie jeszcze swojego precedensu.
Podczas pokutnej procesji odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a także wszystkie trzy części Różańca Świętego. Modlitwie towarzyszyły również rozważania oraz pobożny śpiew. Na czele procesji niesiono wielki krzyż, a także relikwie św. Andrzeja Boboli. To właśnie patron Polski i jego męczeńska śmierć były niezwykle istotnym elementem rozważań podczas części bolesnej Różańca Świętego.

08.04.2023 r. – Droga Krzyżowa

Roku Bratniego 2022, w piątek 08 kwietnia przeszliśmy śladami Chrystusa Po dwóch latach pandemii powróciliśmy do praktyki nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami Grójca z kościoła św. Mikołaja do świątyni Bożego Miłosierdzia. W tym roku po raz pierwszy w nabożeństwie wzięli udział Rycerze Jana Pawła II.

04-06.03.2023 r. – Rekolekcje wielkopostne w Płocku

Roku Pańskiego 2022, w dniach 4-6 marca bracia z naszej Chorągwi wzięli udział w Rekolekcjach Wielkopostnych w Płocku. Do Płocka przyjechało ponad pół tysiąca Rycerzy Świętego Jana Pawła II. Odbyła się Msza Święta oraz Droga Krzyżowa ulicami miasta. Podczas drogi rycerze modlili się za kapłanów i nowe powołania kapłańskie. Modlitwy kierowane były również w stronę Ukrainy.

12.12.2022 r. – Erygowanie I Chorągwi w Grójcu

Roku Bratniego 2022, w dniu 12 grudnia, w III niedzielę Adwentu powstała 100 chorągiew Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II, a tym samym 92 chorągiew Prowincji Polskiej. Podczas Mszy Świętej celebrowanej przez Proboszcza Zbigniewa Stefaniaka o godz. 12.30, została erygowana chorągiew pod wezwaniem Świętego Mikołaja Biskupa w Grójcu. Swoje pierwsze ślubowanie złożyło 6 braci. Założyli mantulle, czyli płaszcze rycerskie, na które przywdziali rycerskie pektorały. W czasie inwestytury otrzymali również różańce, które są w zakonie jakby mieczem przeciw złu.
Obrzęd włączenia rycerzy do zakonu poprowadził Krzysztof Wąsowski – Generał Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. Na uroczystości obecni byli: Wielki Ceremoniarz Zakonu ZB Jacek Skoczeń, Oficerowie Generalni ZB Grzegorz Klatka, Dominik Piotrowski i Sławomir Kępka, Komandor Bielsko- Żywiecki ZB Piotr Jędrzejko oraz bracia z Kostowca, Warszawy, Milanówka, Nowej Dęby, Ostrowca Świętokrzyskiego, Bielska-Białej, Krakowa, Nowego Sącza, Krynicy-Zdroju, Nawojowej, Gawłowa i Jurkowa. Kapelanem chorągwi został ks. Zbigniew Stefaniak – Proboszcz tutejszej parafii.
Bezpośrednio po mszy bracia udali się na pierwsze zebranie inicjacyjne w celu dokonania wyboru zarządu. W drodze głosowania na Wielkiego Rycerza, Kanclerza i Skarbnika. Po zebraniu rycerze przeszli do sąsiedniej sali na tradycyjną Agapę przygotowaną przez Zacne Bratowe (żony rycerzy) z Grójca.
Vivat Iesus! Totus Tuus!